Zepsuty parkiet

Czy można usunąć siwiznę z dewna.

Czy można usunąć siwiznę z dewna

Trzeba było zlikwidować czarną plamę na kilku klepkach parkietu pod podstawką pod donicą. Zapas klepek w piwnicy po przytachaniu okazał się nieprzydatny o innych wymiarach z innego pomieszczenia. Więc okazało się, że wstawka odpada. Kupiłem doradzany rozjaśniacz do drewna we wnętrzach. Efekt kiepski, nic nie ustąpiło mimo pozytywnych opinii na necie. Jakiś szeptacz napisał, że z powodzeniem stosuje w swoich wyrobach. - No chyba do picia. Już lepiej się spisał uniwersalny spryskiwacz Spray pleśniobójczy. - Spray miał wyraźnie większą zawartość chloru. Jednak mimo kilkukrotnych prób oboma preparatami efekt marny "prawie żaden". Preparaty rozjaśniły tylko górną warstewkę parkietu. Wreszcie na tematycznym forum poza szeptaczami wypowiedział się fachowiec stolarz, który napisał, że siwizny się nie usunie z drewna. - No to cały misterny plan łubudu. Po naradzie z domownikami stanęło na zostawieniu pozostałości ponieważ i tak będą pod regałem... Tym razem parkiet był poolejowany. Olej ma właściwość wyciągania słojów i przebarwień, prawdopodobnie lakierowany parkiet wyglądał by trochę lepiej w miejscu naprawy niż olejewany. Olej wydobył i wzmocnił wszelkie przebarwienia.
Jednak olejowana podłoga umożliwia szybkie miejscowe renowacyjne naprawy co zadecydowało o wyborze zabezpieczania olejem. Widoczne na zdjęciu stanu naprawianego parkietu po roku użytkowania podłogi powstały dwie ukośne rysy, które zrobił nasz pies amstaf pazurami wyciągając piłeszkę zpod mebli. Usunięcie tych rys widocznych na fotofrafii na olekjowanym parkiecie wymaga tylko zaczyszczenia papierem ściernymprzed ponownym olejowaniem, jednak mnie to nie razi:) .
Co do odporności na takie rysy dzisiejszyuch lakierów wodorozcieńczalnych to ich trwałość jest nędzna. A zwolennicy chwalący te nowe eko wynalazki mają po prostu więcej zleceń dzieki konieczności częstrzych remontów.
Miałem styczność z lakierami jeszcze w tamtym wieku i na przestrzeni tych lat widzę, że te nowe lakiery typu eko ulegają szybciej ekodegradacji. Zresztą jak cała reszta tej nowej technicznej "ekościemy"

zalewany zepsuty parkiet

Zepsuty zalewaniem parkiet

Ustawiczne zalewanie parkietu spowodowało jego korozję

zmywanie obydwoma preparatami

Usuwanie siwizny

Nasączanie preparatem i zmywanie wodą

siwizna-zmyta-suche

Siwizna zmywana kilkukrotnie obydwoma preparatami

Po myciu i wyschnięciu

parkiet zmyty przed olejowaniem

Rozjaśnienie tylko powierzchowne"

Jakiekolwiek ruszenie papierkiem ściernym uwydatnia czerniznę

Pierwsze olejowanie parkietu

Pierwsze olejowanie parkietu

Pierwsze olejowanie wycyklinowanego parkietu

naprawiany parkiet po roku.jpg

Naprawiany parkiet po roku

Po trzech olejowaniach

Cdn.

Autor tekstów w serwisie rzetelnie i starannie przytacza kilka zastosowanych i znanych sobie rozwiązań problemów.
Zawsze wybór rozwiązań należy rozpatrywać indywidualnie.
Więc nie jest on odpowiedzialny za jakiekolwiek rezultaty i konsekwencje tych działań w oparciu o te rozwiązania.
Wszystko co robisz w oparciu o te rozwiązania, robisz na własną odpowiedzialność.
Ta strona wykorzystuje pliki cookies.
Zapoznaj się z Polityką bezpieczeństwa umieszczoną na stronie.
Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki.Rozumiem